Észak- és Közép-Dunántúli ivóvízminőség-javító program 1. (ÉKDU 1.)

A kedvezményezett neve Tamási Város Önkormányzata, Pincehely Nagyközség Önkormányzata, Kölesd Község Önkormányzata, Kistormás Község Önkormányzata, Építési és Közlekedési Minisztérium
A projekt címe Észak- és Közép-Dunántúli ivóvízminőség-javító program 1. (ÉKDU 1.)
A szerződött támogatás összege 4 279 706 384 Ft
A támogatás mértéke 84.569925 %
A projekt tervezett befejezési dátuma 2023.12.18.
A projekt azonosító száma KEHOP-2.1.3-15-2016-00033

Pincehely:

A fejlesztendő vízmű helye: Pincehely, 1114/18 hrsz.

A tervezett műtárgyak biztonságos elhelyezéséhez az ingatlan bővítése nem szükséges, a kerítés áthelyezésével a megfelelő védőterület kialakítható, az italbolt felőli oldalon, a kút védőterületéhez, és az épület elhelyezéséhez új kerítés kialakítása szükséges, telekhatáron belül.

A beruházás során létesítendő komplex vízkezelési technológia alkalmazásával a kezelendő víz vas- mangántalanítását, illetve kémiai úton történő ammóniummentesítését valósítjuk meg, mely kezelést követően a távozó víz minősége kielégíti a 201/2001. (X.25.) Korm. rendelet előírásait. A kezelt víz vastartalma 0,2 mg/l, a mangántartalma 0,05 mg/l, ill. az ammóniumtartalma 0,2 mg/l alá csökken.

A vízkezelési technológia lépései az alábbiak:

• NaOCL oxidálószer adagolás törésponti klórozásra, valamint a nyersvízben lévő vas- és mangánionok oxidálására

• Szűrés katalitikus mangánzöldhomokot tartalmazó vas-mangántalanító szőrőtartályon,

• Kiegészítő törésponti klórozás

• deklórozás granulált aktív szenet tartalmazó aktívszenes tartályon,

• hálózati fertőtlenítés,

• iszapkezelés.

Tamási:

Tamási város vízellátását 3 db kúttelep I., II., és IV. vízműtelep (8 db üzemelő kúttal) biztosítja. Valamennyi kút védett vízkivételi műnek minősül. Vízkezelés nincs, az I. számú, illetve II. számú vízműtelepen fertőtlenítés céljából klórgázadagoló épült ki. A klórgáz-adagolás mindkét telepen ADVANCE 201 típusú berendezéssel a hozzá tartozó injektorral, illetve klórvezetékkel történik. A vízrendszer három alacsonytároló medencét, valamint három magaslati tárolómedencét tartalmaz. A medencék vasbetonból készültek.

A rendszer távlati vízigénye: 2.700 m3/d, ahogy az a 2.2.1 pontban részletesen bemutatásra került. A tervezett vízkezelő berendezés 135 m3/h teljesítményű.

A tervezett vízkezelőből távozó víz minősége kielégíti a 201/2001. (X.25.) Korm. rendelet előírásait. A kezelt víz együttes vas- és mangántartalma kisebb, mint 0,05 mg/l, ammóniumtartalma a 0,5mg/l-t, nitrittartalma a 0,1 mg/l-t míg metántartalma a 0,8 l/m3-t nem haladja meg.

A tervezett vízkezelési technológia lépései az alábbiak:

• NaOCl oxidálószer adagolás klóramin képzésre, valamint a nyersvízben lévő vas- és mangánionok oxidálására

• Szűrés katalitikus mangánzöldhomokot tartalmazó vas-mangántalanító szőrőtartályon,

• Kiegészítő törésponti klórozás NaOCl oldattal

• deklórozás granulált aktív szenet tartalmazó aktívszenes tartályon,

• hálózatifertőtlenítésklórdioxidadagolással,

• iszapkezelés.

• A vegyszertartályok mozgatására - azok méretéből és súlyából adódóan - egy darab, 1,5 tonna teherbírású targonca biztosítása szükséges.

A IV. sz. vízműtelep K-49a kat. számú kútja közvetlenül a fogyasztói hálózatra táplál rá, a K-45 számú kút jelenleg tartalék kút, melléfúrásos felújítása tervezett.

A Laktanya 2. sz. (K-20 kat. sz.) kút jelenleg nem üzemel, melléfúrásos felújítása tervezett. A IV. sz. vízműteleptől való távolsága (370 fm NA150 KPE PN10) miatt a nyersvízvezeték kiépítése a IV. kúttelepig nem jár jelentős költséggel. A IV. kútteleptől ezen kút vezetéke NA150 KPE, majd a Laktanyai és IV. kúttelep kutjainak közös nyersvízvezetéke NA200 KPE PN10.

Az V/1. számú (K-52 kat. sz.) kút esetén az I. sz. vízműteleptől való távolsága miatt a nyersvízvezeték kiépítése magas beruházási költségekkel jár, rendszerrel való leválasztását tervezzük.

A meglévő (továbbra is üzemelő) kutak felújítása, szivattyú (és a kútakna szerelvényeinek) cseréje a megváltozott nyomás-, a vízellátás biztonságos üzemeltetése-, a rendszer-hatékonyság biztosítása miatt elengedhetetlen.

A II. számú vízműtelep árvíz elleni védelme nem megoldott. A Koppány-folyó áradása miatt a kutak a termelésből kiesnek, emiatt a többi kút a település vízigényét önmagában biztosítani nem tudja. Műszaki megoldása az üzemterület megemelésével (mértékadó árvízszint +0,5 m biztonsági szint), kiemelésével lehetséges. II. sz. vízműtelepről nyersvízvezeték kiépítése (NA200 KPE PN10) tervezett.

A tervezett vízkezelési technológia során a kútvizek előtárolása megszűnik, az I. sz. (fejlesztendő) vízműtelep 50 m3-es meglevő medencéje csak a kezelt víz tárolására szolgál majd. A kezelendő vízmennyiségre tekintettel 1 db 150 m3-es udvartéri medence épül.

Az udvartéren új zagyvíz fogadó ülepítő műtárgy létesül. A töltő-ürítő rendszerű iszapülepítő műtárgy fogadja a vízkezelés során keletkező zagyvizeket. A medence hasznos térfogata 120,0 m3. Az ülepített vizet szivattyú juttatja a vízműtelep területén haladó árokba. A árok a Koppány folyóba juttatja a naponta keletkező hulladékvizet.

A kutak részben a vízkezelő műtől távolabb helyezkednek el. A vízmű-telepen a vízkezelési technológiát (a kapcsolódó hálózati átemelővel együtt) új épületbe telepítjük. Ugyanitt szociális terek, folyamatirányító is helyet kap. 1 db 150 m3-es víztároló épül. Az iszapülepítés műtárgya újonnan létesítendő 120 m3-es vasbeton műtárgy. Az udvartéri vezetékek közül a felhasználható állapotban levőket használjuk az új technológiában is, a többi vezeték újonnan létesül.

A fejlesztés után a nyersvizet 8+3 db mélyfúrású kút biztosítja.

Kölesd, Kistormás:

Az összekötésre kerülő Kölesd-borjádi és Kölesd-kistormási rendszerek egy irányból, Kölesd felől lesznek ellátva ivóvízzel. Az ivóvíz megfelelő minőségét az új kölesdi vízműtelepen telepítésre kerülő víztisztítási technológia biztosítja. A tervezett vízműtelep helye: Kölesd, 1139/31 hrsz.-ú önkormányzati tulajdonban lévő ingatlan.

A település ivóvízellátását a most üzemben lévő kölesdi II. sz. kútról és az ezen kúttól mintegy 340 m-re tervezett 1139/31 hrsz.-ú önkormányzati területen létesítendő tervezett új kútról történne. Ez a terület egyben a tervezett új vízmű területe is. A meglévő kistormási kút a nagy távolság miatt felhagyásra kerül.

A tervezett műtárgyak biztonságos elhelyezéséhez az ingatlan bővítése nem szükséges, a kerítés áthelyezésével a megfelelő védőterület kialakítható, az italbolt felőli oldalon, a kút védőterületéhez, és az épület elhelyezéséhez új kerítés kialakítása szükséges, telekhatáron belül.

A kezelt víz egy térszíni tárolóba jut, onnan szivattyúk juttatják a hálózatba.

A vízkezelés során keletkező hulladékvizek ülepítés után a települési csapadékvíz csatornába kerül.

A beruházás során létesítendő komplex vízkezelési technológia alkalmazásával a kezelendő víz vas- mangántalanítását, illetve kémiai úton történő ammóniummentesítését valósítjuk meg, mely kezelést követően a távozó víz minősége kielégíti a 201/2001. (X.25.) Korm. r. előírásait. A kezelt víz vastartalma 0,2 mg/l, a mangántartalma 0,05 mg/l, ill. az ammóniumtartalma 0,2 mg/l alá csökken.

TAMÁSI POLGÁRMESTERI HIVATAL

+36 74 570 800

7090 Tamási, Szabadság utca 46-48.

Feltöltés alatt